I levné fotopasti mohou být kvalitní. Stačí vědět, jak vybírat

Levné fotopasti patří zejména mezi laiky k nejvyhledávanější kategorii. A není se čemu divit – koho by nezaujala nízká cena, no ne? Jak už to tak ale u obdobných technických vymožeností bývá, ne vždy znamená nižší pořizovací cena v celkovém kontextu úsporu. Proto jsme se rozhodli dát dohromady následující manuál, ve kterém vám poradíme, podle čeho levné fotopasti vybírat a na co si dát pozor.

Fotopasti bez LCD šetří peníze, ale pohodlí zákazníka trpí

Levné fotopasti na úplné dolní hranici cenového rozpětí v drtivé většině nedisponují LCD displejem. Víte však, jakou komplikaci v sobě manipulace s takovým zařízením nese?

Na fotopasti s LCD displejem si můžete přímo na místě prohlédnout vyfotografované snímky. Samozřejmě platí – čím větší úhlopříčka displeje, tím lepší. Pokud však fotopast LCD displej zkrátka nemá, musíte si vybrat mezi následujícími postupy:

Přinést si přímo k fotopasti (třeba i do lesa) notebook, vyjmout SD kartu a třeba skrze čtečku paměťových karet stáhnout pořízené snímky do počítače.

Vyjmout SD kartu, vrátit se do pohodlí domova k počítači, stáhnout fotky a zase se vrátit k fotopasti s SD kartou.

Vyhněte se prodejcům neznačkových fotopastí

Rozhodně vám nedoporučujeme poohlížet se po takových zařízeních v potravinových a jiných obchodních řetězcích, kde levné fotopasti tvoří sem tam podpůrný či sezónní sortiment. Na českém trhu působí dostatek výrobců – namátkou Acorn, Browning, BUNATY nebo ScoutGuard – jejichž sortiment vedle mnoha sofistikovaných mašinek nabízí i levné fotopasti. Ty jsou sice ochuzené o „příplatkovou výbavu“, ovšem logo značky na nich jasně garantuje určitý stupeň kvality. Navíc máte jistotu, že se v případě poruchy nebo nutnosti servisu budete moci spolehnout na zavedenou technickou podporu se zkušenostmi.

Méně tlačítek, více nervů

Levné fotopasti na zvěř i zloděje rovněž zpravidla disponují nízkým počtem ovládacích tlačítek. Doporučujeme proto vybírat z modelů, které mají alespoň tři, čtyři tlačítka. Věřte, nevěřte, provést nastavení fotopasti s pouhými dvěma tlačítky totiž může zejména výbušnější povahy stát nejeden výbuch vzteku.

Nejprodávanější levné fotopasti na zvěř i zloděje

Zkrátka je třeba si uvědomit, že i levné fotopasti mohou být kvalitní. Níže jsme si pro vás připravili seznam těch, které patří na dolní hranici cenového rozpětí k těm mezi zákazníky nejpopulárnějším.

ScoutGuard SG570

Levné fotopasti Scoutguard SG570

Kategorii levných fotopastí dlouhodobě vévodí zařízení ScoutGuard SG570, které si myslivci hojně oblíbili na zachycení snímků zvěře obývajících jejich revír. Má kompaktní rozměry, decentní vzhled a samozřejmě – nízkou cenu. Nastavení probíhá skrze externí ovladač, který je součástí balení. Ten je však náchylný k fyzickému poškození, a ačkoliv disponuje displejem, vzhledem k jeho miniaturním rozměrům je na něm prohlížení pořízených snímků téměř vyloučeno.

Acorn 3310A

Levná fotopast Acron 3310

Mezi přednosti fotopasti Acorn 3310A patří přehledné ovládání a LCD displej, který se na fotopastech této cenové kategorie příliš nevyskytuje. Mezi nevýhodami zákazníci často zmiňují jen těžko přístupné tlačítko napájení fotopasti a umístění zmíněného displeje na zadní straně zařízení. To znamená, že při instalaci zařízení do prostoru musíte zorné pole objektivu pouze odhadovat.

ScoutGuard 520

Levné fotopasti ScoutGuard SG520

Mezi levné fotopasti se řadí i model ScoutGuard 520, jehož tělo je z plastu a odolnost tak není valná. Součástí je barevný LCD displej miniaturních rozměrů. Pro své barevné zpracování (zelená) se hodí k použití u zelených porostů.