Odpovědi na nejčastější dotazy o fotopastech

Co je to fotopast?

Fotopast je digitální zařízení, které má za úkol střežit určitý prostor a v případě, že zachytí pohyb, automaticky vyfotografuje snímek, popř. natočí krátké video. Umožňuje mu to PIR čidlo, které zaznamenává tepelný pohyb. Vyfotografovaný obrázek se následně uloží na SD kartu. Vyšší řady fotopastí vybavené GSM modulem navíc částečně fungují i jako mobilní zařízení, a pročež jejich nastavení umožňuje automatické odeslání pořízeného snímku na mobil či e-mail majitele fotopasti. V obecném dělení existují dva druhy těchto zařízení – fotopapasti na zvěř a fotopasti na zloděje.

Jak poznám, kdy byla fotografie z fotopasti pořízena?

Všechny fotopasti disponují funkcí tzv. otisku razítka. Na každém snímku či videu tak naleznete datum a čas jeho pořízení.

Existují fotopasti na venkovní použití?

Ano, samozřejmě. Fotopasti jsou již ze své podstaty určené na venkovní použití, kde buď střeží majetek, anebo číhají na zvěř. Jsou tak voděodolné a jejich funkce nenaruší je ani vlhko či sníh. Drtivá většina prodávaná v tuzemsku je přitom konstruovaná do širokého rozmezí teplot od -20 °C až + 60 °C.

Jak dlouho vydrží baterie ve fotopasti?

Baterie fotopasti představují její podstatnou komponentu, na které se vyplatí nešetřit. Zvlášť, pokud plánujete fotopast dlouhodobě využívat v prostředí, kde teploměr leckdy ukazuje extrémně nízké (či naopak extrémně vysoké) teploty. Doporučit lze například baterie Energizer Lithium.

Výdrž baterie se pak liší v závislosti na konkrétní vytíženosti fotopasti a prostředí, ve kterém je zařízení umístěno. Je logické, že fotopast na zloděje namířená do rušné ulice, která denně vyfotí desítky či stovky snímků, vybije baterie podstatně rychleji, než například fotopast na zvěř umístěná v nefrekventovaném místě lesa. Ve druhém případě mohou baterie ve fotopasti vydržet „svěží“ i 6 měsíců.

Je snímání fotopasti slyšet nebo vidět?

Fotopasti pořizují snímky, popř. videa v tichosti. U lepších modelů je focení neviditelné i v noci, ovšem v případě lacinějších zařízení mohou zloděje na fotopast upozornit diody přísvitu, které se při focení lehce rozsvítí.

Je na nočních snímcích z fotopasti něco vidět?

Ano. Během dne fungují fotopasti v barevném režimu, v noci pak fotí a natáčí černobíle. Ve tmě si fotopasti navíc pomáhají přísvitem, který přispívá vysoké kvalitě pořizovaných snímků i v noci. Přesná kvalita fotografie pak samozřejmě záleží na technických parametrech dané fotopasti, ovšem ta tam je doba, kdy by na nočních snímcích z fotopasti nebylo nic vidět.

Na jakou vzdálenost fotopast snímá?

U většiny fotopastí můžete počítat s reakcí na tepelné pohyby vzdálené do 10-13 metrů. Pohybová čidla momentálně nejlepších fotopastí na trhu slibují snímání na vzdálenost dokonce 17 metrů, ovšem reálně je dobré počítat se vzdáleností zhruba 15 m. Vždy přitom záleží na daném umístění zařízení prostoru, velikosti hýbajícího se objektu a směru jeho pohybu. Na nejdelší vzdálenost jsou fotopasti schopné zachytit pohyb lidí, anebo velkých zvířat, a to směrem kolmo k ose objektivu.